Природен лек за покачување на железото во крвта

Loading...

Одличен рецепт за покачување на железото во крвта.Еве ги потребните состојки: 
1 кг. лимони, 
1 кг. цвекло, 
1 кг. моркови.
Лимоните се мијат и се цедат, а кората ситно се сецка и се меле во машина за месо.
Цвеклото се мие, се сецка и се меле. Морковите исто така се мијат, се сецкаат и се мелат во машина за месо. Смесите од лимоните, цвеклото и морковите, освен сокот од лимон, се мешаат и се оставаат 5 часа да отстојат. Потоа смесата се процедува и во исцедокот се додава сокот од лимоните, се додава 2 литра вода и добро се промешува. Се собира во стаклени тегли или шишиња и се чува во фрижидер. Се пие една чаша дневно.Еве ги потребните состојки: 
1 кг. лимони, 
1 кг. цвекло, 
1 кг. моркови.
Лимоните се мијат и се цед

loading...
Loading...