ПРИСТИГНУВА ПРОЛЕТТА, СПРЕМЕТЕ СЕ: Како да ослабите, а да не гладувате?

Loading...

Сезоната „ минус фаза” кога сите масовно преминуваат на полесен начин на исхана и се спремаат за пролетта започна. Да ослабете без претерано гладување применете ги овие три навики во вашето секојдневие.ВЛАКНАТА СЕ БРОЈ ЕДЕН!
Намирниците богати со влакна помагаат подолго да се чувствуваме сити. Бирајте цели житарици,грав и зеленчук.
Намирниците со високо ниво на влакна имаат уште една важна предност – содржат пребиотици. Тие се всушност хранливи работи кои бактериите ги употребуваат за раст и размножување, па на тој начин го одржуваат здравјето и дигестивниот систем.
ЗАЧИНЕТИ ОБРОЦИ
До сега сигурно сте слушнале дека лутото помага во слабеењето. Се работи за состојка од чили пиперката – капсаицин.
Студиите покажале дека има повеќе благодети за здравјето на организмот, го зголемува отчукувањето на срцето,ја забрзува работата на метаболизмот и помага во слабеењето.
МЕНУВАЈТЕ ГИ ВЕЖБИТЕ
Доколку сега почнувате со вежбање, не се замарајте со вежбите- важното е што сте почнале. Но, кога ќе стекнете кондиција тогас забрзајте го малку темпото. Одете по скали наместо со лифт, прошетајте додека одите на работа барем една станица.ВЛАКНАТА СЕ БРОЈ ЕДЕН!
Намирниците богати со влакна помагаат подолго да се чувствуваме сити. Бирајте цели житарици,грав и зеленчук.

loading...