Пронајден и запишан ВО БИБЛИЈАТА: Овој моќен рецепт стар 3.500 години ГИ ЛЕЧИ СИТЕ БОЛЕСТИ!

Loading...

Маслиновото стебло во Библијата се споменува повеќе од илјада пати. Иако денес најпопуларен е плодот на ова дрво, маслинката, многу не знаат дека и листовите се исклучително лековити бидејќи содржат олеуропеин кој поседува јако антибактериско својство.Маслиновите листови ја подобруваат здравствената состојба при голем број болести кои се предизвикани од микроби. Исто така помага и при грип, менингитис, хепатитис Б, воспаление на плуќата, гонореја и херпес.
Исто така помага и при хируршки, како и инфекции на уринарниот тракт. Маслиновите листови спречуваат и габични инфекции.
Помага при оздравување од воспаление на плуќа, гонореја, туберкулоза, грип, менингитис, хепатитис Б, херпес, хроничен замор, артеосклероза, ботулизам, маларија, чир на желудник, дифтерија, воспаление на уринарниот тракт како и при енцефалитис.
Користењето на чајот од маслинови листови помага во обновување на имунитетот, но служи и за враќање на енергијата кај уморен организам на пример после хемотерапија. Листовите од маслинка се изразено лековити бидејќи поседуваат антивирусно, антипаразитско, антибактериско и антифунгално дејство преку кое е можно и целосно да се излечат голем број болести.

Рецепт за чај: За една шолја чај од 2-3 dcl потребно е 15-20 суви листови од маслинка. Во провриена вода се додаваат листовите и се варат уште 2-3 минути. Оставете ги листовите да постојат во водата уште 10 минути и извадете ги. Може да се пие ладен или топол со мед и лимон или без ништо. Чајот треба да се пие секој ден за да се осети подобрување при различни болести.
Чајот е препорачливо да се пие и превентивно за заштита од болести. Листовите за чај, најдобро е да се собираат во пролет кога се млади, да се измијат и да се сушат на воздух. Потоа се чуваат во затворен сад во темно.Маслиновите листови ја подобруваат здравствената состојба при голем број болести кои се предизвикани од микроби. Исто така помага и при грип, менин

loading...
Loading...