Пропадна манипулацијата на соросовите медиуми: Пријавата е лажна, нема уапсени лица за поткуп во Теарце!

Информациите за пријавени и уапсени лица кои вршеле поткуп на гласачи во Теарце кои вчера попладнето синхронизирано беа објавувани на сите соросови медиуми, се невистинити.Според портпаролот на СВР Тетово Марјан Јосифовски, таков случај бил пријавен вчера попладнето околу 18 часот, но по спроведениот разговор со човекот што го пријавил кривичното дело било утврдено дека нема елементи на такво кривично дело.
-Попладне околу 18 часот лице од Теарце во СВР Тетово пријавило кривично дело „поткуп при избори и гласање“. Службите на секторот веднаш реагирале, при што преземени се повеќе адеквватни мерки и аквитости. Во рамките на преземените мерки непосредно разговрано е со пријавителот и притоа е утврдено дека нема елементи на пријавеното кривично дело, а за што се остварени координација и консултација со надлежното Јавно обвинителство во Тетово – изјави Јосифовски за Република.
Од СВР Тетово ги демантираа информациите објавени во некои медиуми дека биле приведени лица кои наводно вршеле поткуп на гласачи.
Лицето кое го пријавило случајот во тетовската полиција, всушност признало дека не било сведок на поткуп, туку дека информацијата ја чул од некој соселанец, па врз основа на тој разговор решил случајот да го пријави во полиција.
Информацијата први ја соопштија од невладината организација „Цивил“ на Џабир Дерала, а подоцна и објавија дека е „потврдена“ дополнително манипулирајќи со чувствителни информации, но и лажирајќи службена потврда од надлежните органи.
Лажната вест потоа ја презедоа сите соросови медиуми под контрола на СДСМ свесно подгревајќи тензии во јавноста непосредно пред утрешното прегласување.Според портпаролот на СВР Тетово Марјан Јосифовски, таков случај бил пријавен вчера попладнето околу 18 часот, но по спроведениот разговор со човек

Пронајдете не на следниве мрежи: