ПСЖ се провлече, Јувентус сигурен

Фудбалерите на ПСЖ и Јувентус изборија пласман во четвртфиналето во Лигата на шампиони, откако во осминафиналните двомечи беа подобри од Валенсија односно Селтик.ПСЖ без најдобриот играч Златан Ибрахимовиќ, на домашен терен успеа да ги одбие нападите на Валенсија и благодарение на победата во првиот меч од 2:1 по 18 години да избори пласман меѓу најдобрите осум екипи во Европа.Валенсија на „Паркот на принцовите“, во текот на целиот меч беше подобар ривал, до предноста стигна со голот на Жонас во 55.минута, а 11 минути подоцна Лавеци по грешката на Тино Кошта и соло акцијата на Гамеиро од втор обид успеа да постигне гол и да го постави конечниот резулат 1:1.Јувентус и во реваншот со Селтик ја потврди високата класа, играчите на Антонио Конте целосно ја контролираа играта, постигнаа два гола, преку Матри и Кваљарела и со вкупен резултат од 5:0, по седум години се најдоа меѓ најдобрите осум на Стариот континет.
МакфаксФудбалерите на ПСЖ и Јувентус изборија пласман во четвртфиналето во Лигата на шампиони, откако во осминафиналнит

Пронајдете не на следниве мрежи: