Путин се надева на продолжување на дијалогот со Трамп

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека се надева на понатамошен дијалог со американскиот колега Доналд Трамп, откако двата лидери првпат се сретнаа на маргините на Самитот на Г-20 во Хамбург.– Ако дијалогот треба да се продолжи… во хуманитарна смисла, постои можност за надеж дека дијалогот ќе се развива понатаму, посочи Путин.
Тој и ја пофали способноста на Трамп „да слуша“.
– Тој реагира на соговорникот, на аргументите, вклучен е во дискусијата дури и ако нешто не му се допаѓа или не се согласува со нешто, тој поставува прашања, реагира на размислувањето на соговорникот, посочи рускиот претседател.
Путин додаде и дека верува оти во Хамбург воспоставил личен однос со американскиот претседател.
– Трамп на телевизија е многу поинаков од реалната индивидуа, истакна Путин.– Ако дијалогот треба да се продолжи… во хуманитарна смисла, постои можност за надеж дека дијалогот ќе се развива понатаму, посочи Пут

Пронајдете не на следниве мрежи: