Расмусен: КФОР ќе го гарантира мирот на Косово

 Генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен, на средба со косовската претседателка Атифете Јахјага во Брисел, дал гаранции дека КФОР и понатаму ќе го гарантира мирот на Косово, јавија косовските медиуми.„КФОР ќе продолжи да биде на Косово и ќе го гарантира мирот и стабилноста, а ќе дава и асистенција во обучувањето и трансформацијата на Косовскиот заштитен корпус“, рекол Расмусен.Тој на средбата со Јахјага укажал и на потребата од расформирање на паралелните структури на северот на земјата.
 
Макфакс Генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен, на средба со косовската претседателка Атифете Јахјага во Брисел, дал гаранции дека КФ

Пронајдете не на следниве мрежи: