РЕЦЕПТ: Еве како ДА ГО ОТСТРАНИТЕ забниот каменец по природен пат!

За да се решите од оваа грда појава која поради насобраните бактерии предизвикува и воспаление на забното месо (гингивитис и парадонтитис), помогнете си со куќните препарати.Доколку сте едни од оние кои се тресат само уште на споменувањето на стоматологот, тогаш природните решенија за отстранување на каменецот од забите е идеален за вас.
Забниот каменец е тврда наслага на забите настаната од минерализација на забниот плак кој со текот на времето се таложи на забите.
Кога забниот плак стои на забите подолго време, под влијание на минералите од  плунката, на забите се создава забен каменец. Забниот плак е пообилен доколку се конзумира кашеста, мека и леплива храна богата со јаглехидрати (слатки, бел леб, пецива, овошје).
За да се решите од оваа грда појава која поради насобраните бактерии предизвикува и воспаление на забното месо (гингивитис и парадонтитис), помогнете си со куќните препарати.
Рецепт  1
30 грама ореова лушпа и вода
Подготовка
Ставете  ја лушпата од оревот во сад, додајте вода и гответе 15 минути. Ставете ја четкичката за заби во смесата и мијте ги забите 5 минути. Повторете ја оваа процедура наутро, попладне и во вачерните часови.
Рецепт 2
4 лажици семки од сончоглед
4 лажици цвет од липа
1 литар вода
Подготовка
Ставете ги состојките во сад, прелијте ги со вода и гответе на тивок оган половина час. Измијте ги забите со оваа мешавина по секое јадење. Доколку сте едни од оние кои се тресат само уште на споменувањето на стоматологот, тогаш природните решенија за отстранување на каменецот од забите

Пронајдете не на следниве мрежи: