РЕЦЕПТ кој МОРА да го знаете: Оваа супа е 100 пати помоќна од било каков антибиотик

Loading...

Обидете се да ја направите оваа вкусна и моќна супа и ослободете се од инфекции на увото, настинки, грип и други здравствени проблеми. Мајчина душица, црвен кромид и лук се тие кои ќе ви помогнат во борбата со здравствените проблеми предизвикани од слабиот имунитет.Ако преферирате природни лекови сигурни сме дека ќе ја препознаете моќта на оваа супа и нејзините лековити ефекти.
Група научници од Универзитетот во Вашингтон покажаа дека лукот е 100 пати помоќен од два најпродавани антибиотици, а можеби и повеќе.
Потребни состојки:
6 чаши (250 мл.) чиста пилешка супа (за основа)
1 лажичка свежа сечкана мајчина душица
2 лажички маслиново масло
50 чешниња лук, излупени и исечкани
1 чаша кисела павлака
1 снопче свежи билки – магдонос, мајчина душица, ловоров лист (можете да користите и суви зачини)
 2 лажици путер
2 главици кромид – мелен
3 чаши бајат леб – ситно исечкан

 
Начин на подготовка:
Загрејте ја рерната на 180 степени. Отсечете ги врвовите на лукот. Ставете маслиново масло и завиткајте го во алуминиумска фолија. Печете 90 минути и оставете да се излади.
Во тава на средна топлина ставете го путерот и две лажици маслиново масло. Ставете го мелениот кромид и испечениот лук. Промешајте, па додадете ја пилешката супа, мајчината душица и свежите или сушените билки.
Намалете ја топлината и ставете го лебот и оставете да поврие 5 минути додека  лебот не омекне.
Отстранете ги билките и мешајте ја супата користејќи микср или блендер, додека не добиете фина и кашеста смеса. Додадете сол и кисела павлака по вкус.
Уживајте во вашата супер-здрава супа!Ако преферирате природни лекови сигурни сме дека ќе ја препознаете моќта на оваа супа и нејзините лековити ефекти.
Група научници од Универ

loading...
Loading...