Рецепт за ЛЕК ЗА ДИШНИТЕ ПАТИШТА: Делува за 24 часа!

Ова е рецепт за домашен лек кој ќе ви помогне многу лесно да продишете веднаш по некое преладување или грип, напишано од Рејчел на својот блог titus2homemaker. Рејчел тврди дека ова е спас за целото семејство, а можат да го конзумираат и деца постари од 1 година, бидејки содржи и мед.Потребни состојки:
Шолја мед
Шолја сок од лимон
5-7 роткви
1 црвен кромид
6 чешлиња лук
Зеленчукот исчистете го и исперете го, исецкајте го на мали парчиња и ставите ги во блендер. Додајте го медот и лимоновиот сок, па потоа измиксајте се додека не добиете густа смеса. Се процедете низ густа ткаенина, истурете ја во тегла и чувајте ја недела дена во фрижидер.
Возрасните треба да земаат по 2 лажички од овој сок, еднаш во денот или повеќе доколку има потреба, а децата земаат по 1 лажичка дневно или повеќе по потреба.
Веќе во првите 24 часа ќе почнете да исфрлате шлајм и ќе почувствувате олеснување на дишните патишта.Потребни состојки:
Шолја мед
Шолја сок од лимон
5-7 роткви
1 црвен кромид
6 чешлиња лук

Пронајдете не на следниве мрежи: