Рецепт за лекување кашлица со состојки кои ги имате дома

Loading...

Овој сируп е погоден и за деца од најмала возраст. За време на зимските месеци од настинките и кашлицата никој не е поштеден. Наместо бројните сирупи од аптека, ви прдлагаме еден домашен лек против кашлица, без нуспојави и тегоби во желудникот, а може да го користата и најмладите членови во семејството.
Потребно ви е:
-мед
-црна ротквица
Подготовка:
Издлабете го внатрешниот дел од ротквицата и во него сипете мед, но не до врвот затоа што ротквицата сама ќе пушти сок. Вака подготвените ротквици оставете ги да преноќат на собна температура. Сирупот од ротквицата утредента префрлете го во стаклен сад со капак. 
Со оглед на тоа дека медот е збогатен со сокови од ротквицата нема нус појави може да го пиете на секој час, по нападот на кашлица и секако пред спиење за смирување на грлото.За време на зимските месеци од настинките и кашлицата никој не е поштеден. Наместо бројните сирупи од аптека, ви прдлагаме еден домашен лек против

loading...
Loading...