Русија лансираше ракета-носач со три воени сателити!

Ракетата носач „Рокот“ со три воени сателити е лансирана изутринава од космодромот Плезенц, соопшти портпаролот на руското Воено воздухопловство, Валериј Золотухин…- Оперативниот екипаж на руското Воено воздухопловство изутринава во 9:27 часот (7:27 според средноевропско време) успешно ја лансираше лесната ракета-носач „Рокот“ со пакет воени сателити, истакна Золотухин.
Според него, „Рокот“ е лансирана под генерален надзор на командатот на Военото воздухопловство, Александар Головка. 
Трите сателити стигнале во земјината орбита во 11:12 часот по локално време (9:12 според средноевропско време).- Оперативниот екипаж на руското Воено воздухопловство изутринава во 9:27 часот (7:27 според средноевропско време) успешно ја ланси

Пронајдете не на следниве мрежи: