Русија успешно тестираше нова нуклеарна ракета

Оваа ракета би требало да претставува клучен адут на рускиот нуклеарен арсенал во наредните десет години.Русија денес изврши успешно тестирање на новата интерконтинентална нуклеарна крстосувачка ракета „Булава“, а закажани се уште две нови тестирања во октомври и ноември. Ова го соопшти шефот на руските поморски сили.
„Булава“ е долга дванаесет метри и досега има поминато голем број тестирања, од кои некои биле несупешни, пренесе Ројтерс.
Имено, планирано е оваа интерконтинентална крстосувачка ракета да го зајакне рускиот нуклеарен арсенал.Русија денес изврши успешно тестирање на новата интерконтинентална нуклеарна крстосувачка ракета „Булава“, а закажани се уште две нови

Пронајдете не на следниве мрежи: