Руски тенкови се движат кон Мариопул

Украинскиот амбасадор на ОН предупреди дека руски тенкови се движат кон Мариопул.Притоа, тој на прес конференцијата во Њујорк рече дека конвојот тргнал утринава. Според Јуриј Сергејев од Новоазгов конвојот тргнал со четири тенка три оклопни транспортери и 50 војници.
Тоа е најверојатно „извидница“ која ја проверува одбраната на Мариопул, рече Сергејев.
А претходно силни експлозии го потрсоа предградиетот на Мариопул каде украинската војска се бори со проруските сили. Припадник на украинската војска за Ројтерс изјави дека видел припадници на проруските сили како напредуваат кон градот со тенкови, оклопни возила и артилерија.
-Нашиот план е да останеме овде и да не се помрднеме ниту за милиметар, изјави украинскиот војник од баталјонот Азов.
Имено, вестите за борби во Мариопул стигнаа непосредно откако украинскиот претседател Петро Порошенко најави дека утре ќе нареди прекин на борбените дејствија и ќе почне спроведувањето на мировниот план.Притоа, тој на прес конференцијата во Њујорк рече дека конвојот тргнал утринава. Според Јуриј Сергејев од Новоазгов конвојот тргнал со че

Пронајдете не на следниве мрежи: