Руските воени сили успеаа да заземат воена база и болница во Крим!

Loading...

Русите се се поприсутни на Крим!Русите успеаа да зазедат база на украинската армија и воена болница, само шест дена пред референдумот на кој жителите на Крим ќе се изјаснат за иднината на тој регион.
Проруски паравоени и воени сили зазедоа болница во Симферопол, главен административен град на Крим, а вработените биле собрани во холот, најверојатно за да бидат запознати со новото раководство на таа институција, јавуваат украински медиуми.
Во пристаништето Севастопол, руски војници разоружале војници од украинска воена база. Според портпарол на украинската армија, се работи за околу 200 војници на кои им била упатена закана дека ќе бидат убиени доколку не го предадат оружјето, јавуваат британски медиуми.Русите успеаа да зазедат база на украинската армија и воена болница, само шест дена пред референдумот на кој жителите на Крим ќе се изјаснат з

loading...
Loading...