САД се плаши од тероризам: Почна да затвора амбасади

Loading...

САД реши да ја затвори својата амбасада во Јемен, а нејзиниот чекор го следеа Франција, Германија и Велика Британија.САД реши од денес да затвори вкупно 21 амбасада на Арапскиот полуостров поради опасност од терористичката мрежа Ал Каеда.
Ќе бидат затворени амбасадите во Авганистан, Алжир, Бахреин, Бангладеш, Џибути, Египет, Ирак Јордан, Кувајт, Либија, Мавританија, Оман, Катар, Саудиска Арабија, Судан, Јемен и Обединети Арапски Емирати (ОАЕ).
Од денес, амбасадите на Франција, Германија и Велика Британија се затворени во Јемен, по стапките на САД.
Белата куќа соопшти дека синоќа е држан „состанок на советничката за национална безбедност Сузан Рајс со членовите на Советот, меѓу кои биле и американскиот државен секретар Џон Кери и министерот за одбрана Чак Хејгел, на кој е разгледана ситуацијата и мерките кои би можеле да бидат преземени“.
Со сите нови детали информиран е и претседателот на САД, Барак Обама.
САД е во паника и стравува дека Ал Каеда подготвува напад кој набрзо треба да биде остварен. САД реши од денес да затвори вкупно 21 амбасада на Арапскиот полуостров поради опасност од терористичката мрежа Ал Каеда.
Ќ

loading...
Loading...