Сакате рамен стомак, бујна коса и поубави нокти? Време е да го запознаете чудесното масло

Неговото височество- кокосовото масло. Се смета  за една од најадекватните намирници која се состои од скоро 90 проценти масни киселини, одреени деривати на масни киселини, масни алкохол и полифенол кои се заслужни за специфичниот мирис и вкус.Бидејќи поднесува високи температури (до 180 степени) можете да го употеребувате за подготовка на разни јадења и колачи. А доколку се уште се сте го пробале  чуеното „булетпруф“ кафе, ви предлагаме  да го сторите тоа.
Го зајакнува имунитетот
Лауринската киселина е одличен сојузник во борба против  вирусите, бактериите и габите. Помага во изградба и јакнење на имунолошкиот систем, и според една студија ги уништува и ќелиите на ракот.

Го подобрува варењето
Кокосовото масло треба да го конзумираат  лицата со дигестивни проблеми. наутро на празен стомак испијте чаша млака вода, а потоа земете една лажичка кокосово масло. Ќе му годи на вашиот стомак, а брзо ке ги забележите и резултатите. Исто така кокосовото масло многу успешно  помага во исфрлање на кандидата и паразитите од организмот.

Помага при слабеење
Кокосовото масло помага  при топење на масните наслаги, посено кога се работи за стомачниот предел.

Го редуцира апетитот
Една од најдобрите  страни на чудесното кокосово масло е тоа што го редуцира апетитот. Исто така засните киселини од маслото ќе го забрзаат метаболизмот и ќе го регулираат шеќерот во крвта.
Збогатете го вкусот
Кокосовото масло поденсува високи температури, така да можете да го користите  при подготовка на јадења, десерти, прелив за салати и слично.Бидејќи поднесува високи температури (до 180 степени) можете да го употеребувате за подготовка на разни јадења и колачи. А доколку се уште се сте г

Пронајдете не на следниве мрежи: