Саудиска Арабија соопштија денеска дека спречиле напад на Светата џамија во Мека

Безбедносните сили на Саудиска Арабија соопштија денеска дека спречиле напад на Светата џамија во Мека, насветото место за муслиманите.Министерството за внатрешни работи на Саудиска Арабија покренало рации во провинцијата Џида, како и на две подрачја во мека, меѓу кои и Аџјад Ал-Масафи во близина на Светата џамија.
Полицијата соопшти дека влегле во борба со бомбашот-самоубиец, кој се криел во една трокатна куќа. Тој успеал да се разнесе и како последица на тоа куќата се урнала. Меѓу повредените се шестмина странци и пет припадници на безбедносните сили.
Министерството наведува дека се уапсени пет лица.Министерството за внатрешни работи на Саудиска Арабија покренало рации во провинцијата Џида, како и на две подрачја во мека, меѓу кои и Аџјад Ал-Ма

Пронајдете не на следниве мрежи: