Се појавија двојазичните банкноти откако Заев прифати да стои албанскиот јазик на нив

Loading...

На социјалните мрежи денеска се појавија фотографии од тоа како би изгледале двојазичните банкноти откако лидерот на СДСМ Зоран Заев прифати на македонските пари да стои и албанскиот јазик.Со Заев договоривме албанскиот јазик да го има на парите, најави во емисијата „Патот кон“ на Алсат- М телевизија портпаролот на ДУИ, Бујар Османи.

На прашањето дали албанскиот јазик ќе биде официјален на банкнотите, Османи рече:
–Како член 8 од овој закон, и банкнотите и монетите ќе бидат на албански…Со Заев договоривме албанскиот јазик да го има на парите, најави во емисијата „Патот кон“ на Алсат- М телевизија портпаролот на ДУ

loading...