Се судрија два авиона на аеродромот во Мелбурн

Loading...

Се судрија два патнички авиона на аеродромот во Мелбурн.Двете летала се судрија денес на писта на аеродромот во Мелбурн и се доста оштетени.
За среќа ниту еден патник не е повреден, соопштуваат од аеродромската служба.
Сударот се случил откако авион Боинг 737 на Вирџин Острелија со 175 патници во него требало да полета за Марукидор и маневрирал по пистата, удрил во празен авион А320 на компанијата Џетстар.
Според аеродромските власти, дел од крилото на Боингот на Вирџин било уништено, додека на А320 оштетен е задниот дел.
Штетата е проценета на околу 2,75 милиони долари.Двете летала се судрија денес на писта на аеродромот во Мелбурн и се доста оштетени.
За среќа ниту еден патник не е повреден, соопштуваат о

loading...
Loading...