Се урна авионот што го бараше малезискиот боинг!

Индискиот теретен авион C-130Ј Херкулес се урна денеска во централната индиска држава Мадја Прадеш, во градот Гвалиор, соопшти портпаролот на индиските авио сили. Сервисот на шпански јазик на „Раша тудеј“ јави дека овој авион учествувал во потрага по исчезнатиот авион MH 370.Капетанот Џерард Галвеј рече дека авијацијата спровела истрага за несреќата. Во истовреме индиската телевизија NDTV објави дека загинале пет членови на екипажот.

Индија во 2011 година купи шест воени транспортни авиони произведени во САД за околу 1,1 милијарда долари.„Раша тудеј“ јави дека овој авион учествувал во потрагата по исчезнатиот малезиски авион но, се уште не е потврдено дали се урнал за време на потрагата.Капетанот Џерард Галвеј рече дека авијацијата спровела истрага за несреќата. Во истовреме индиската телевизија NDTV објави дека загинале пет членов

Пронајдете не на следниве мрежи: