Се урна рускиот суперсоничен пресретнувач „Миг-31“

Loading...

Рускиот суперсоничен пресретнувач Миг-31 се урна денеска во близина на градот Армавир, во јужниот регион Краснодар, а двајцата пилоти преживеаја.Игор Коначенков прецизираше дека авионот се урнал на 25 километри од Армавира за време на маневри, 7:38 часот, по московско време
Пилотите се катапултирале и безбедно слетале, а Коначенков истакна дека тие не се во животна опасност.
Генерал-полковникот Виктор Бондаров,во почетокот на август изјави дека Русија ќе почне со развојот на пресретнувачи, кои до 2028 година би требало да ја замена нејзината флота од 122 Миг-31.Игор Коначенков прецизираше дека авионот се урнал на 25 километри од Армавира за време на маневри, 7:38 часот, по московско време
Пилотите

loading...
Loading...