Се урна воен авион „МиГ21“

Романски воен авион се урна денеска во поле со жито во близина на црноморското пристаниште Констанца, соопштија официјални лица.Пилотот се катапултира, а нереќата се случила во текот на тренажниот лет, пренесува Танјуг.
Портпаролот на аеродромот „Михаил Когалничен“ Адријан Јига рече дека е во прашање „МиГ 21“ кој се урна по слетувањето.
Јига наведе дека пилотот не е во свесна состојба, и не може да даде детали за неговата состојба.
Пожарникарите се упатени на местото на падот на авионот да го угасат пожарот.Пилотот се катапултира, а нереќата се случила во текот на тренажниот лет, пренесува Танјуг.
Портпаролот на аеродромот „Михаил Когални

Пронајдете не на следниве мрежи: