Се уште непознат мотивот на 18-годишникот кој во Минхен уби 8 лица и се самоуби

Напаѓачот во трговскиот центар „Олимпија“ во Минхен е 18-годишен Ирец од Минхен, изјави утрово шефот на полицијата Хубертус Анде на прес-конференција додавајќи дека мотивите за злосторството засега не се познати.По нападот момчето извршило самоубиство. Никој друг не е осомничен за пукањето во кое загинаа 8 лица, а најмалку 21 е рането.
Нападот се случи во трговскиот центар „Олимпија“ на околу 5 километри северозападно од центарот на Минхен.
Телото на напаѓачот е пронајдено на околу 1 километар од трговскиот центар. Црвениот ранец пронајден во близина на телото и е испитан на експлозив, но истрагата продолжува.По нападот момчето извршило самоубиство. Никој друг не е осомничен за пукањето во кое загинаа 8 лица, а најмалку 21 е рането.
Нападот се сл

Пронајдете не на следниве мрежи: