Седум навики во исхраната од кои треба ИТНО да се откажете!

Loading...

Доколку успеете од овие навики да се откажете ќе станете личност која се храни здраво!Еве за кои седум работи станува збор:
1.Прескокнување на појадокот
Истражувањата покажаа дека појадокот е навистина најважниот оброк во текот на денот, а ова особено важи за луѓето кои сакаат да симнат килограми.
2.Детоксикација со сокови
Ова чистење подразбира неколку дена или една недела во организмот да внесувате само овошје и зеленчук во течен облик.
Ова го практикуваат многу познати личности но мора да внимавате дека се губи многу вода и тоа лошо влијае на здравјето.
3. Диетални пијалоци
Овие напитоци како идеа имаат смисла, но според најновите истражувања се многу штетни и може да предизвикаат трајни последици на вашето здравје.

 
4.Целосно исфрлање на група намирници од исхраната!
Тоа може да биде погубно, бидејќи ја пореметува исхраната. Луѓето кои исфрлаат група намирници најчесто подоцна стануваат опседнати со истите.
5.Модифицирани намирници со малку маснотии!
Ви звучи логично дека на овој начин ќе ослабете. Но, најновите истражувања покажуваат дека овие масти немаат многу врска со зголемените килограми.
6.Изгладнување
Оваа метода е најдобра ако сакате брзо да ги симнете килограмите но и брзо да ги вратите. Многу е подобро кога постепено симнувате килограми со внимателно внесување на калории.
7.Размислување за диета наместо за режим на исхрана
Диетата е само периодична и по неа ги враќате килограмите брзо, а режимот на исхрана може да го практикувате целиот свој живот.Еве за кои седум работи станува збор:
1.Прескокнување на појадокот
Истражувањата покажаа дека појадокот е навистин

loading...
Loading...