Секоја жена мора од оваа намирница да јаде една лажица на ден!

Loading...

Она што сусамот лекува, ретко која житарица може. Затоа мора да се внесе во секојдневната исхрана!Доколку во своите јадења често додавате сусам, тогаш му правите голема услуга на организмот. Црниот сусам, белиот суссам, црвениот/кафениот сусам… Различни се неговите видови, кои се разликуваат и по боја и семето преполно со масла и протеини.
И додека кафениот и црниот сусам на пазарите е неизлупен, белиот може да се набави неизлупен, излупен, но и во облик на паста која многу ја познаваат под името тахини.
Витамините Б, А, Е, лецитин, ниацин, бројни минерали како калциум, калиум и магнезиум, фосфор, железо, цинк и селен… Зборуваат сами по себе за вредностите на оваа билка со мала големина, но сепа многу моќна.
Пореметување во исхраната
Сусамот го јакне нашите заби и делува на здравјето на усната шуплина, забите и непцата. Неговата употреба ги намалува воспаленијата, инфекциите, ги зајакнува забите и забната глеѓ, но исто така и делува на исфрлање на токсините од телото.
Го зајакнува кардиоваскуларниот систем
Сусамот го намалува крвниот притисок и го намалува ризикот од настинка и срцеви болести.
Антиоксиданс
Сусамот содржи две единствени соединенија од групоата линани – сезамин и сезамилин. Се повеќе студии ја покажуваат важноста на сусамот во улогата на јакнење на нашиот организам и делување во борбата против слободните радикали. Луѓето оболени од рак на дојка, рак на дебело црево, рак на грло… Сусамот помага во борбата за подобро здравје.

Здрава кожа и убавина
Сусамовото масло ги убчажува иритациите, а со тоа што содржи витамин Е и цинк, делува на здравјето на кожата, нејзината еластичност и и го забавува процесот на стареење, сушење, како и прерана појава на брчки.
Афродизијак
Редовната конзумација на сусамот ја намалува импотенцијата и делува на јакнење на репродуктивните ткива.
Го регулира менструалниот циклус
Од таа причина се препорачува како составен дел од исхраната во предменструалниот период. Ги намалува предменструалните болки.
Ги јакне коските
Сусамот е богат со калциум, а тоа знаеме дека ги зајакнува коските. Особено се препорачува на луѓе кои патат од остеопороза.Доколку во своите јадења често додавате сусам, тогаш му правите голема услуга на организмот. Црниот сусам, белиот суссам, црвениот/кафениот сусам..

loading...
Loading...