СЕРИОЗНО! Овие 5 работи никогаш не се осмелувајте да ги ставите на лицето!

Дами, знаеме колку сакате да експериментирате и да ставате различни производи на лицето за да го најдете вистинскиот рецепт за совршена кожа.Меѓутоа, дерматолозите предупредуваат дека ови 5 предмети никогаш не треба да се користите за нега на кожата на лицето.
Алкохол
Алкохолот често се корист за дезинфекција на рани, но никогаш не го ставајте на мозолчиња или рани на лицето.
Шеќер
Веќе е познато дека прекумерната консумација на шеќер доведува до слабеење на еластичноста на кожата и како резултат на тоа е настануваат опуштена кожа и брчки. Експертите велат дека ова не е само колку шеќер внесуваме во организмот, туку и колку шеќер се става на кожата.

Лосион за тело
Верувале или не, многу жени лосионот за тело го користат како крема за лице. Ова е сосема погрешна постапка бидејќи кожата на лицето е почувствителна од онаа на телото, па затоа е препорачливо да се користи понежни производи. Исто така, лосионите за тело често содржат парфеми и светки кои можат да ви наштетат на лицето.
Сода бикарбона
Сода бикарбоната често се споменува во рецептите за домашен пилинг за лице, но ако размислите малку – ако може да ги избели забите, мислите ли дека е безбедна за вашата кожа на лицето?
Спреј за коса
Се разбира, никој не би нанел свесно спреј за коса на лицето, но ако го користите често, шансите се големи дека тоа го правите несвесно. Спрејот за коса е полн со хемикалии кои ги затвораат порите, поради што се појавуваат мозолчиња!Меѓутоа, дерматолозите предупредуваат дека ови 5 предмети никогаш не треба да се користите за нега на кожата на лицето.

Пронајдете не на следниве мрежи: