Северна Кореја испали уште една ракета

Северна Кореја испали балистичка ракета источно од својата престолнина Пјонгјанг, наведуваат медиумските извештаи.НАТО го повика светот да реагира на повторното тестирање на балистичките ракети кои ги испали Северна Кореја, јавува AFP.
Како што наведува агенцијата, НАТО повика на „глобален одговор“ по повод непромисленото лансирање на ракетата на Северна Кореја.
Јапонија изјави дека проектилот веројатно минал на нејзина територија и ги предупреди жителите да се засолнат, пренесуваат локалните медиуми.
Јужна Кореја и САД ги анализираа деталите за пријавеното лансирање, известува новинската агенција „Јонхап“.НАТО го повика светот да реагира на повторното тестирање на балистичките ракети кои ги испали Северна Кореја, јавува AFP.
Како што наведува

Пронајдете не на следниве мрежи: