Силен земјотрес регистриран во североисточна Јапонија

Loading...

Земјотрес со интензитет од шест степени според Рихтеровата скала утрово ја погоди североисточна Јапонија.Земјотресот е регистриран во близина на пацифичкиот брег на префектурите Ивате и Аомори, на длабочина од околу 30 километри.
Се уште нема информации за евентуална штета или повредени лица, а не е издадено и предупредување за појава на цунами.
Земјотресот го погоди истиот регион како и смртоносниот потрес и цумани во 2011 година.
 Земјотресот е регистриран во близина на пацифичкиот брег на префектурите Ивате и Аомори, на длабочина од околу 30 километри.
С

loading...