Состав на Владата на Бранко Црвенковски, еден од министрите и е Гордана Силјановска Давкова

Бидејќи некој смета на кратко паметење и се труди да се „заташкаат“ работите, ПУЛС24 реши да ве потсети на составот на Владата на Бранко Црвенковски од 1992 година. Повозрасните се сеќаваат што се таа Влада направи, а за помладите следните денови ќе ги објавиме „достигнувањата“. 
Владата на Македонија од 1992 година е прва политичка влада на Република Македонија, избрана на 4 септември 1992, по изгласувањето на недоверба на првата техничка влада. На нејзино чело е избран Бранко Црвенковски. Оваа влада го доврши мандатот на претходната влада и владее до 20 декември 1994.
Составот на Владата од 1992 година е следниот:
Премиер: Бранко Црвенковски (СДСМ)
Вицепремиери: Стево Црвенковски, Јован Андонов, Беќир Жута (ПДП)
Одбрана: Владо Поповски (СДСМ)
Внатрешни работи: Љубомир Фрчкоски (СДСМ)
Правосудство и управа: Туше Гошев
Надворешни работи: Денко Малески (СДСМ)
Финансии: Џевдет Хајредини (ПДП)
Економија: Петруш Стефанов
Развој: Софија Тодорова
Урбанизам, градежништво, сообраќај и екологија: Антони Пешев
Земјоделство, шумарство и водостопанство: Ефтим Анчев
Труд и социјална политика: Илијаз Сабриу (ПДП)
Образование и физичка култура: Димитар Бајалџиев (СДСМ)
Наука: Аслан Селмани
Култура: Ѓунер Исмаил
Здравство: Јован Тофовски
Без ресор: Јане Миљовски, Љубе Трпески, Гордана Силјановска, Сервет Авзиу (ПДП)

Two faces od BATMAN… директно признание дека се е само лага, додека да се дојде до функција.

Posted by Александар Македонски on Saturday, February 9, 2019

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.