Синот, зетот и шефот на кампањата на Трамп ќе сводочат пред сенатски комитети

Најстариот син на американскиот претседател, Доналд Трамп, Доналд Трамп помладиот и поранешниот шеф на неговата предизборна кампања, Пол Манафорт, на 26 јули ќе сведочат пред Комитетот за правосудство на американскиот Сенат, соопшти овој комитет.Британските медиуми наведуваат дека се очекува Трамп помладиот и Манафорт да бидат испрашани за обвинувањата дека Русија се мешала во претседателските избори во САД во 2016 година и дека се во наводен дослух со членови на кампањата на Трамп.
Еј-Би-Си њуз објави дека зетот на Трамп и негов советник во Белата куќа, Џеред Кушнер, се согласил во понеделник да се појави пред Комитетот за разузнавачки работи на американскиот Сенат.Британските медиуми наведуваат дека се очекува Трамп помладиот и Манафорт да бидат испрашани за обвинувањата дека Русија се мешала во претседателск

Пронајдете не на следниве мрежи: