Сируп од ловор: Најделотворен лек против упорната кашлица!

Ослободете се од здодевната кашлица за миг.

Ловорот на чајот му   дава посебен вкус и тон на блажина и  горчливост, лимонот му  дава киселост а шеќерот  е оној  кој  ги „поврзува“ овие состојки и со  водата ги  носи  низ телото.
Состојки:
6 листови ловор
250 мл вода
6 лажици  шеќер
1 лимон
Подготовка:
Зовријте ја водата, додајте головорот и варете го поклопен 6 до 10 минути. Извадете  ли  листовите ловор, сипете во сад во кој ќе го подготвите сирупот, па додадете го шеќерот и исцедете го лимонот. Добро промешајте и  почекајте целиот шеќер да се сопи.
 Земајте по една лажичка  неколку пати дневно. Првиот ден  земајте по  лажичка секогаш кога ќе се јават интензивни напади на кашлица.
Повеќе рецепти, кулинарски трикови, совети за здрава храна и здрав начин на живот, диети и животни искуства, можете да најдете на НАЈАДИСЕ.МК како и на фан страната на Фејсбук, а може да станете и член од групата на Најадисе на Фејсбук каде може да споделите ваш омилен рецепт.

Пронајдете не на следниве мрежи: