Сите сакаме тестенини: Зошто не треба да ја фрлате водата во која се тие претходно варени?

Loading...

Тестенините се неизбежен дел од нашите трпези, поготово зошто се подготвуваат брзо и лесно.Еве зошто не треба да ја фрлате водата, во која претходно сте вареле тестенини:
Готвење
Водата од тестенините служи за храната да се попари, за економично да се готви.
Потопете зеленчук
Грав, грашок, леќа… одлични се за имунитетот и оваа вода може да го зајакне нивното дејство.
Тесто за леб и пица
Доволно е солена водата за да помогне во подготовката на кое било тесто.
Сос
Комбинирајте ја водата од тестенините со останатите состојки за правење сос.
Коса
Верувале или не, ако ја масирате косата со ваква вода, таа нема да биде оштетена и сува. После тоа може да ја исмиете.
Масажа за нозе
Ако сакате да ја ублажите отеченоста и болката во нозете, потопете ги во вода од тестенини.
Полијте цвеќе
Водата од тестенините е добра за вашите билки, затоа можете повремено да ги полевате.Еве зошто не треба да ја фрлате водата, во која претходно сте вареле тестенини:
Готвење
Водата од тестенините служ

loading...
Loading...