Сите знаеме дека ТЕГАВЕЦОТ се става на рани, но дали знаете што сè оваа билка ЛЕЧИ?

Loading...

Тегавецот содржи цела низа на витамини и минерали, како што се витамин Ц и К, потоа танин, пектин, холин, железо, калиум, калциум, а содржи и многу важен гликозид аукубин. Тегавецот е една од најраспостранетите лековити билки и се користи за таа цел со векови. Дознајте што се лечи оваа чудотворна билка.
Иако и стебленцето на тегавецот е лековито, во главно се користат неговите листови кои се берат од почеток на мај до август, додека билката е во цут, а семето се уште не созреало. Листовите се сушат на ладовина, на провев, а лековити се само оние листови кои ја задржуваат зелената боја и кога ќе се исушат.
Тегавецот содржи цела низа на витамини и минерали, како што се витамин Ц и К, потоа танин, пектин, холин, железо, калиум, калциум, а содржи и многу важен гликозид аукубин.
Благодарение на сите овие активни состојки на тегавецот делуваат како антибиотик. Свежо исцедениот сок се користи за лечење на кашлица, бронхитис и белодробни заболувања.
Корисно делува и на органите за варење, па се препорачува за лечење на диареја, воспаление на слузокожата на желудникот и чир на желудникот, а некои истражувања покажале дека екстрактот од тегавец лечи и хенмероиди…

 

Ако тегавецот решите да го ставите на рана или изгореница, свежите листови од билката треба да се исецкаат и да се попарат, а потоа да се нанесат на раната.
Чајот се припрема многу лесно и едноставно:
една мала лажичка сушени листови од тегавец прелијте со 2дл зовриена вода и оставете да отстои 20 минути, а потоа процедете. Чајот можете да го пиете превентивно, а можете да го користите и како облоги за лечење на конјуктивитис.
 Тегавецот е една од најраспостранетите лековити билки и се користи за таа цел со векови. Дознајте што се лечи оваа чудотворна билка.
Иако и

loading...
Loading...