Скопската магла е првата препрека за македонските ракометари

Маглата над скопскиот аеродром „Александар Велики’’ го пролонгира заминувањето на машката репрезентација на Македонија во Данска, каде од утре ќе започне 11-то Европско првенство во ракомет.Експедицијата во која покрај репрезентативците и стручниот штаб, се и десетина новинари и педесетина навивачи кои требаше да полетаат со чартер лет во 9 часот, засега останува на аеродромот „Александар Велики’’, се до 11 часот за кога се очекува подобрување на временските услови.
Алтернатива се аеродромите во Софија, Ниш или Белград, бидејќи и на најблиските аеродроми во Охрид и Приштина временските услови се исти како и во Скопје. Првиот натпревар на Европското првенство Македонија ќе го игра утревечер од 20 часот против домаќинот Данска.Експедицијата во која покрај репрезентативците и стручниот штаб, се и десетина новинари и педесетина навивачи кои требаше да полетаат со чартер лет

Пронајдете не на следниве мрежи: