Шкотскиот референдум актуелен и во обложувалниците

Loading...

Доколку победат националистите, обложувалниците ќе бидат принудени да исплатат милионски суми, пренесуваат британските медиуми.Обложувалницата „Ледброкс“ соопштила дека во понеделникот низ целата земја примила уплати во вредност од рекордни 250 илјади фунти.
Обложувалницата „Педи пауер“, пак, наведува дека и кај нив вредноста на уплатите достигнала шест цифрен број, пренесува британскиот „Индепендент“.
Во прилог на тоа говори и една уплата во висина од 20 илјади фунти која била уплатена и тоа во прилог на независност на Шкотска.
Во Шкотска триесет отсто од уплатите се однесувале на опцијата националистите да победат на престојниот референдум, што, пак, е само малку повеќе во однос на  28 проценти колку што во другите делови на Британија гласале за истата опцијa.Обложувалницата „Ледброкс“ соопштила дека во понеделникот низ целата земја примила уплати во вредност од рекордни 250 илја

loading...
Loading...