СЛАВНА ДОКТОРКА ОТКРИВА: Правете го ова секој ден и излечете се од СЕКАКВА БОЛЕСТ

Loading...

Д- р Слаѓана Велков е родена во Скопје, студирала медицина во Ниш и во Скопје каде и дипломирала. Сега живее во Србија. Работела за Обединетите нации во Македонија, потоа работела како лекар по општа медицина во итната помош во Врање и во Кувајт како доктор и менаџер за развој на медицината.Последните неколку години се занимава со бесплатно образование за самоизлекување со правилна исхрана и начин на живот. Голем поборник е на превенција од секоја болест преку здрав начин на живот и право на избор за вакцинирањето. Има одржано преку стотина предавања, гостувања во радио и тв емисии во Саудиска Арабија, Индија , Србија, Македонија, Куват, Шпанија , Австралија, Бугарија.
Таа тврди дека оваа диета и совети за здрав живот помагаат за сите болести и дека придржувањето на секоја од нив е од голема важност за комплетно излекување.
– За време на првиот час по излезот или залезот гледајте во Сонцето. Почнeте со 10 секунди, па зголемете за 10 секунди секој ден. Застанете боси на сува земја или на бетон додека гледате во Сонцето.
– Пијте чиста вода без флоур или филтрирајте ја водата од чешма. Најдобра е природната, изворска, нефлаширана вода. Оставете ја водата на сонце, неколку часа во стаклено, безбојно шише за да впие сончева енергија. Не ја оставајте навечер.
– Бидете физички активни на свеж воздух секој ден. Тоа е една од најдобрите методи за детоксикација.
– Избегнувајте го флуросцентното светло.
– Одете боси најмалку 15 минути дневно. Поминете еден час дневно во мир.
– Дишете длабоко на свеж воздух најмалку 20 минути наутро и навечер.
– Спијте од 10 часот до 2 часот наутро – бидејќи тогаш телото произведува  лековити хормони. Следете го ритамот на Сонцето.
– Избегнувајте гледање на телевизија, филмови дури и читање на дневни весници. Пронајдете хоби кое ве исполнува , читајте книги, сликајте и слушајте релаксирачка музика.
– Избегнувајте комерцијални козметички производи и заменете ги со природни,
– Исхраната базирајте ја на свежо овошје, зеленчук и житарици без животински производи,
-Ако јадете приготвуван зеленчук, тогаш двојно повеќе јадете свежо овошје,
– Избегнувајте индустриска храна, посебно супи или зачини кои содржат Моно Содиум Глутамат (кој се наоѓа во речиси секоја индустриска храна) , употребувајте морска сол и природно масло.
– Избегнувајте диетални производи кои содржат вештачки засладувачи,
– Избегнувајте цигари, алкохол, кафе, црн чај, гуми за џвакање, храна или пијалоци од конзерви,
– Постепено елиминирајте ги сите лекови под надзор на вашиот лекар,
– Избегнувајте употреба на мобилен телефон, користење на слушалки и држете го телефонот подалеку од телото,
– Избегнувајте синтетички витамини,
– Заменете ги вештачките собни освежувачи со природни,
– Бидете позитивни секогаш имајте насмевка на лицето тоа ќе го поттикне лачењето на лековити хормони,
– Не размислувајте и не зборете негативно за себе или за другите бидејќи вашата потсвест ги слeди вашите мисли. Однесувајте се како да сте здрави,
-Кога простуваме, се ослободуваме од омразата и лутината кои  влијаат на лачењето на негативните хормони и го оштетуваат нашето здравје, со простување на другите – си помагате себеси,
-Дури и менталните болести може да се лекуваат со сиров зеленчук  и сонце.
Мени за јадење без животински производи од др. Слаѓана Велков….

 
Појадок: Свеж сок и свежо овошје со гледање во Сонцето
Ручек: Свеж сок од морков, салата од овошје (банана, јаболка, смоква итн) или салата од зеленчук
Вечера: Свеж сок од морков, голема салата од зелен зеленчук (зелка, брокула, спанаќ, карфиол, целер, морков итн.) Подоцна за време на вечерата можете да се напиете чаша или две органски јаболков сок или да изедете некое парче овошје.
Оваа докторка смета дека дека идеална исхрана е сосема суровата и билна храна.
Премин диета за почетници, исто така без животински производи
Појадок: Голема чаша сок од портокал, морков или јаболка. Разни снегулки од житарици, со една лажица претходно смелени ленени, сончогледови и семки од тиква како и некое суво овошје. Ставете вода преку мешавината навачер и оставете ја да отстои преку ноќта. Јадете наутро за појадок со гледање во Сонцето. Можете да јадете и само овошје или домашен леб од пченка или хељда, намачкан со мед.
Ручек: Свежа салата од мешан зеленчук. Чорба од зеленчук (варена со малку вода и на тивок оган). Голема чаша сок од јаболка или морков. Печен компир. Свеж варен зеленчук.
Вечера: Исто како и за ручек.
За подобар вкус користете маслиново масло, морска сол и суво овошје. Комплетно исклучете го од исхраната белото брашно и шеќерот како и нивните продукти, месо, риба, јајца млеко и сите останати видови индустриска и процесуирана храна. Пијте вода без флуориди.
Докторката напоменува: Оваа брошура е од едукативен карактер, не е наменета за дијагностицирање, лечење или превенција од ниедна болест. Ако сте болни, побарајте совет од вашиот лекар. Последните неколку години се занимава со бесплатно образование за самоизлекување со правилна исхрана и начин на живот. Голем поборник е на превенци

loading...
Loading...