Со храна во борба против ракот

Loading...

Сознанието дека некој ваш близок има рак е потресно. Но, колку и да ви паднало тешко морате и понатаму да се борите ако не за друго барем за своите блиски. За да ја надминете оваа болест морате да го промените начинот на живот и исхраната. Пронајдовме за вас совети како да се борите против ракот со храна.Пред се би требало да го намалите внесот на рафиниран оцет кој го овозможува растот на клетките на ракот преку инсулинот. Затоа, смалете го внесот на омега 6 масните киселини кои ги внеувате преку маргаринот и животниските масти.
Исхраната на човекот кој боледува од оваа тешка болест треба да биде полна со зеленчук кој е зачинет со растителено масло или ленено масло. Доколку сакате можете и да додадете зачини. Куркумата се покажа како еден од подобрите зачини во борбата против ракот. Куркумата можете да ја додадете во јадења со зеленчук, да ја користите како зачин за салата или да го додадете во супа.
Брокулата исто така го спречува развојот на малигните клетки. Немојте да ја готвите, само малку обарете ја. Можете да ја пропржите на малку маслиново масло.

Исто така добро е да користите соја, а исфрлете го класичното млеко и млечни производи. Земајте и печурки и зачини како мајчина душица, оригано и босилек. Обидете се да внесете во организмот што повеќе омега 3 масни киселини кои најлесно ќе ги внесете доколку јадете масна риба.
Што се однесува до овошјето одберете јагоди, малини, боровинки, капини и брусница. Можете исто така да земете и овошје кое е богато со витамин С, а тоа се портокали, лимон и цитрони.
Дозволено ви е да пиете малку црвено вино и можете да земете и некоја коцка темно чоколадо. Редовно пијте зелен чај.
Овој вид исхрана освен што може да ви помогне да го победите ракот, може да ви помогне и во превенција против истиот.
 Пред се би требало да го намалите внесот на рафиниран оцет кој го овозможува растот на клетките на ракот преку инсулинот. Затоа, смалете го внесот

loading...
Loading...