Сок од компир- чудесен лек кој лечи тешки болести

Loading...

Благотворните својства на компирот одамна се познати во медицината, но и покрај тоа преовладува мислењето дека компирот не смее да се конзумира сиров. Тоа е заблуда затоа што „жив“ компирот е многу здрава и повеќекратна корисна намирница.Во прилог Ви ги пренесуваме придобивките за здравјето на компирот.
Лушпата на здрав и органски одгледан компир не содржи никакви отрови штетни по здравјето. Опасно е да се јаде недозреан компир со зелена лушпа и зелени делови.
Компир против многу тешки болести
За лековитоста на сокот од компир зборуваат многу експерти кои сметаат дека тој е природно средство за лекување на гастритис, една од најстрашните болести на денешницата. Се препорачува да се зема по една лажица сок од компир разреден со малку вода, половина час пред појадокот, ручекот и вечерата.
Кај луѓе со чир на желудник се советува секојдневно да пијат половина децилитар сок од компир на празен стомак и потоа по половина децилитар половина час пред ручекот и вечерата.
Прочитајте го целиот текст на najadise.mkВо прилог Ви ги пренесуваме придобивките за здравјето на компирот.
Лушпата на здр

loading...
Loading...