Состојките сигурно нема да ви се допаднат, но овој напиток ги ТОПИ килограмите како луд!

Состојките од овој неверојатен напиток можеби нема да ви се допаднат, но се докажа како делотворен пијалок кој го тестирале многу  и ја довеле линијата до совршенство. Состојки:
-една лажичка јаболков оцет
-прстофат лута мелена пиперка
-сок и кора од еден лимон
Изрендајте ја кората од лимонот и прелијте ја со 240мл врела вода. По 10 минути додадете го и сокот од лимонот, оцетот  и мелената пиперка. Промешајте пред секоја голтка и пијте пред и по секој оброк
ЗОШТО Е ТОЛКУ ДОБАР ОВОЈ НАПИТОК
Мелената пиперка помага за подобро варење на храната, го забрзува метаболизомот и го стимулира согорувањето на мастите. Инаку, нејзината состојка, капсацин, го стимулира нервниот систем да произведува топлина во организмот која поттикнува забрзано трошење на калориите.
Лимонот содржи соединенија кои го успоруваат таложењето на мастите, а неговата кора содржи поликосанол, соединение кое го потпомага согорувањето на наталожените масти.
Јаболковиот оцет, односно неговото редовно конзумирање во умерени количини, помага во растарање на мастите во организмот.Состојки:
-една лажичка јаболков оцет
-прстофат лута мелена пиперка
-сок и кора од еден лимон
Изрендајте ја кората

Пронајдете не на следниве мрежи: