СРАМ ЗА БРАЗИЛ: Публиката му свиркаше на олимпиецот додека не се расплака

Рено Лавиени е актуелен светски рекордер во скок со стап, освојувач на златниот медал од Олимписките игри во Лондон и сребрена во Рио – голем шампион кој во спортската арена заслужува само респект. Сепак тој доживеа понижување, какво не заслужуваат ни помали од него.Еден напад на пречка овој Французин го делеше од тоа да го повтори успехот од пред четири години кога заслужено се закити со злато. Се подготвуваше за финалниот скок, се обидуваше да собере концентрација и сила за подвиг на кој 99,9 отсто од луѓето на светот никогаш нема ни да се доближат.
И тогаш доби шлаканица.
Публиката во Рио, како разулавена маса која сака да го линчува, се истури врз него со сета силина. Присутните урлале и врескале неконтролирано, како баш тој да им е виновен за сѐ. А виновен им е само затоа што најголемиот противник на Лавиени бил Тиаго Браз да Силва.
Рено погледнал во масата, се залетал и ја бутнал пречката. Тиаго Браз де Силва стана нов олимписки шампион.Еден напад на пречка овој Французин го делеше од тоа да го повтори успехот од пред четири години кога заслужено се закити со злато. Се подготвуваше

Пронајдете не на следниве мрежи: