Стефан Лофтен изјави Шведска е нападната

Loading...

Шведскиот премиер Стефан Лофтен изјави дека неговата земја е нападната и дека се укажува на тоа дека денешниот напад со камион во топла е тероризам.Најмалку едно лице е уапсено по инцидентот, кога возач на камион без јасен мотив влета во топла минувачи во центарот на Стокхолм. Шведската полиција соопшти дека има повредени , додека шведските медиуми јавуваат за петмина загинати.
Шведската телевизија јави и дека се слушнале истрели, а во тек е евакуација.
Инцидентот се случил околу 13 часот недалеку од пешачката улица во Стокхолм. Шведското радио јави дека камионот влетал во една продавница.Најмалку едно лице е уапсено по инцидентот, кога возач на камион без јасен мотив влета во топла минувачи во центарот на Стокхолм. Шведската полициј

loading...