СТЕКНЕТЕ НАВИКИ во денот кои ќе ви помогнат да ослабете, БЕЗ МНОГУ ТРУД!

Loading...

Некои навики несомнено ќе ви помогнат да ги намалите вишокот килограми потешко.Воведете си секојдневна рутина на некои навики кои ќе ви помогнат да ослабете без никакви проблеми и одрекувања.  Се разбира дека е потребно време затоа, не очекувајте бомбастични резултати, но на крајот ќе бидете благодарни.
1. По будењето испијте 3 dcl обична вода која го поттикнува разградувањето на масти.
2. Потоа изедете мал оброк  пола банана или неколку бадеми за да го раздвижите метаболизмот.
3. Растегнете се во бањата пред да се истуширате.
4. Појадувајте! Се препорачува оброк со високо ниво на протеини и хранливи влакна, по 10 gr од секое.
5. Приредете си уживање за на работа од дома и така ќе ја намалите можноста за да се прејадете во некоја пекара.
6. На работната маса ставете шише со обична вода, па постепено во текот на денот испијте го.
7. Ако поголемиот дел од денот седите, потсетете се на секој час да ги истегнете нозете.
8. Најдете малку слободно време во текот на денот за да запишете сè што сте изеле., па дополнително мотивирајте се за да бидете поумерени до крајот на денот.

 

9. На работа јадете двапати, првиот  пат грицкајте нешто здраво до 150 калории, а подоцна ручекот кој сте си го подготвиле од дома.
10. Ручајте на отворено ако тоа ви го дозволува времето и работното место. Редовно излегувајте на сонце, тоа ќе ви го намали стресот, депресијата и претерувањето со калорична храна.
11. Имате договорен состанок надвор од канцеларија? Наместо со автомобил, отидете пешки.
12. Почнува да ви се спие? Напијте се зелен чај. Тој ќе ве расони, а истовремено ќе ви го потисне и гладот.
13. Одете или возете велосипед секогаш кога можете. Пожелно е секогаш да ја менувате турата по која одите.
14. Подгответе вечера дома и избегнете ја можноста за нарачување покалорична храна во ресторан.
15. Направете неколку стомачни и чучнувања додека чекате да ви почне омилената серија.
16.  Измијте ги забите половина час по секој оброк или исплакнете ја устата со вода па ќе се замислите после тоа дали да посегнете по некој штетни грицки.
17. Легнете си во пристојно време и со тоа обезбедете си сигурен 8 часовен сон.Воведете си секојдневна рутина на некои навики кои ќе ви помогнат да ослабете без никакви проблеми и одрекувања.  Се разбира дека е потребно в

loading...
Loading...