СТИГНА ПОРАКА ОД МОСКВА ДО ЕРДОГАН: Не дозволувајте да продолжи крвопролевањето…

Loading...

Рускиот претседател Владимир Путин побара од руските власти да обезбедат сигурност за руските државјани во Турција. Тој нареди да им се пружи потребната помош.Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров упати порака до турските власти штом до него стигнале вестите за пучот во Анкара и Истанбул. Ви пренесуваме што порача тој на турските власти:
„Многу е важно да се избегне крвопролевање и се да се реши на начин пропишан со устав. Решете ги проблемите без употреба на сила. Москва е многу загрижена за ситуацијата во Турција. Влошувањето на политичката ситуација во контекст на постоечките закани од тероризам значи зголемен ризик за меѓународната и регионална стабилност.“
Рускиот претседател Владимир Путин побара од руските власти да обезбедат сигурност за руските државјани во Турција. Тој нареди да им се пружи потребната помош.
Во пропаднатиот воен пуч во Турција загинаа најмалку 265 лица, а повеќе од 1560 припадници на војската и воените лица се уапсени поради учество во обид за државен удар во Турција. Исто така околу 2800 луѓе се ранети при рушењето на владата на Реџеп Таип Ердоган.Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров упати порака до турските власти штом до него стигнале вестите за пучот во Анкара и Истанбул. Ви

loading...