Што ќе ви се случи ако 7 дена пиете чаша топла вода со чиста морска сол!

Позитивните јони на солта ќе се поврзат со негативни јони од молекулите на водата, и обратно. Резултатот е нова структура која се апсорбира прекрасно. Значи, водата веќе не е само со вода и солта не е само сол. Оваа комбинација е корисна за вашето здравје.Научниците се согласуваат дека само една чаша на солена вода има големо влијание врз човечкото тело. Ова е чист детокс кој му помага на организмот да се регенерира сам. Во Индија, оваа практика на пиење солена вода во утринските часови е добро позната, сепак, западот ја отфрлил под претпоставка дека е штетна за човечкото тело. Поентата е дека водата треба да се посоли со природна, чиста, морска сол. Во тој случај здравиот ефект е загарантиран. Некои од многуте предности на солена вода за пиење е постигнување на рамнотежа на шеќерот во телото, зајакнување на коските, го регулира метаболизмот, го зајакнува имунолошкиот систем, хормоналниот состав, има добар ефект на проширените вени и многу повеќе.
Една чаша солена вода има хранлива вредност и е богата со минерали кои телото ги препознава и ги прифаќа брзо. Позитивните јони во телото се врзуваат за негативните јони и молекулите на водата, и обратно. Резултатот е нова структура која телото ја апсорбира.
Значи, водата веќе не е само со вода и солта не е само сол. Оваа комбинација е корисна за вашето здравје.
Како да ја пиете: 
Земете една чаша млака вода и ставете малку чиста морска сол, се додека не го надминува вашиот вкус, и колку можете да поднесете. Со колкава лажица сте ставиле сол првиот ден со истата треба да мерите следното утро. Оваа мерка е индивидуална и не е иста за сите луѓе. Се пие секое утро пред јадење во тек на една недела. Правете пауза од една недела, па продолжете. Постапката може да ја повторувате ако е потребно.
Сите што треба да направите е да земете една чаша топла/млака вода и додадете една лажичка морска сол.
Еве неколку причини зошто треба да го направите ова:

 
Хидратација
Нутриционист Matt Stone укажува дека, ако пиете вода само за хидратација можете да претерате, и телото да биде оптеретено со многу течности. Наместо на чиста вода, препорачливо е да користите солена вода, еднаш на ден.
Варење на храната
Ако имате дигестивни проблеми, чаша вода со сол ќе се стави крај на тоа. Солената вода ги стимулира ензимите кои го забрзуваат дигестивниот тракт. Ако секое утро пиете една чаша солена вода, ќе забележите позитивни промени и ќе го регулирате варењето на храната многу брзо.
Несоница
Минералните соли го смируваат нервниот систем. Значи, ако имате проблеми со спиењето, една чаша со солена вода ќе има добри ефекти на вас, ќе ве смири, и ќе ви го подобри спиењето. 
Детоксикацијa 
Чаша со солена вода има и антибактериски својства. Како што претходно рековме, солената вода ги исфрла отровите и бактериите кои се штетни за вашето тело.
Здрави коски
Алкална минерални соли имаат благотворно влијание врз проблемите со коските, особено кај луѓето кои страдаат од остеопороза.
Благотворен ефект на кожата
Ако сакате убава сјајна и чиста кожа, не двоумете се и додадете сол во чаша со вода. Детоксикацијата е поврзана со ова и благодарение на тоа вашата кожа ќе блесне. 
Богат извор на минерали
Сите од горенаведените информации докажуваат за тоа колку солта е богата со минерали и дека има многу позитивни ефекти. Минералите се основа на исхраната и здравјето, така да не двоумете се и обидете се со овој рецепт, не можете да направите никаква штета на вашиот организам.Научниците се согласуваат дека само една чаша на солена вода има големо влијание врз човечкото тело. Ова е чист детокс кој му помага на организмот

Пронајдете не на следниве мрежи: