Страшен пад на најпознатиот мотоциклист

Марк Маркез доживеал тежок пад на вториот слободен тренинг во Мугел.
Светскиот шампион на Moto2 2012 избегна сериозни повреди откако изгубил контрола на неговиот мотор Repsol Honda при брзина од 300 км/ч.
Младиот 20-годишен Шпанец бил при свест и веднаш го префрлиле во ургентниот центар. Имал голема среќа што не удрил во бетонскиот ѕид за време на падот затоа што скокнал од моторот, во спротивно би завршил трагично.

Маркез се здобил со повреди на брадата, вратот и модрици по десното рамо, раката и ногата  но изјавил дека се чувствува добро. Тој се уште не одлучил дали ќе се учествува на трката која е закажана овој викенд.Марк Маркез доживеал тежок пад на вториот слободен тренинг во Мугел.
Светскиот ша

Пронајдете не на следниве мрежи: