Ознака: верувања

Живот

Важен празник за сите кои се викаат Елена: Ова денес треба да го направите

Македонската православна црква и нејзините верници слават празник посветен на светиот император Константин и неговата мајка, царицата Елена. Се верува дека овој празник е многу важен за сите жени по […]

Живот

Обичаи и верувања за Велика Сабота

На Велика Сабота во текот на денот се прават последните подготовки за празнимкт, а вечерта се очекува долгоочекуваниот празник. Во Радовиш, како што запишала Зорка Делиниколова на Велика Сабота имало […]

Вести

Ден кога водите стануваат лековити: Oбичаи и верувања за Водици

Именден празнуваат: Богдан, (значи даден од Бога) Богдана, Божана, Бојан, Бонка, Богомил (значи мил на Бога), Јордан, Данчо, Јорданка, Данка, Даница, Дарин, Јован, Јованка, Јонко, Јонка, Јоана… Празникот Водици (Богојавление) […]

Живот

Ако не сте дома за Митровден, цела година ќе ви се случува ова

Православната црква идниот петок го слави Светиот великомаченик Димитрија, во народот познат како Митровден. Ова празник кој има фиксен датум, секогаш паѓа на 8 ноември. Именден празнуваат: Димитрија, Митре, Димо, […]

Живот

Народни верувања за петок, ова никако не смеете да го правите утре

Народните верувања и обичаи кои ги следат се присутни во секој сегмент од животот. Тие верувања не ги заобиколуваат ниту деновите од неделата. Така, во петок, ден за кој се […]

Нега и убавина

Дами, ова се најголемите митови за женскиот циклус во кои мора да престанете да верувате

Некои жени се склони да веруваат во разни приказни, а митовите во кои верувале и нашите баби се пренесуваат од генерација на генерација. И покрај бројните напредни мислења на експертите, […]

Живот

На Света Троица се простуваат сите гревови: Овие три дена во календарот се со црвени букви, почитувајте ги обичаите!

Православната црква и верниците денеска го празнуваат Слегувањето на Светиот дух на апостолите- Света Троица или Духови. Овој празник секогаш се одбележува 50 дена по Велигден и десеттиот ден по […]