Ознака: воздух

Живот

Кој прозорец да го отворите за да се заштитите од КОВИД додека се возите во автомобил?

Ако се најдете во автомобил со личност која не е член на вашето домаќинство за време на пандемија, вашиот прв инстинкт веројатно ќе биде да го спуштите прозорецот, без разлика […]

Живот

Експертите од универзитетот „Јеил“ тврдат: И асфалтот нè труе!

Покрај автомобилите и другите загадувачи кои го загрозуваат здравјето на луѓето со емитување штетни гасови, улиците и тротоарите во урбаните средини исто така ги трујат луѓето. Новата студија на експерти […]

Вести

Загадување – горива

Вкупниот транспорт учествува со околу 30 проценти од вкупната емисија на ЦО2 во Европската унија. Од нив, речиси 72 проценти се од патниот транспорт. Автомобилите се најголеми загадувачи и се […]

Вести

Македонија вечерва се гуши. Загадувањето е енормно!

Македонија вечерва се гуши. Загадувањето е енормно! Се чини дека повторно ќе соборуваме рекорди по загаденост. Бројките што ги покажуваат мерните станици се поразувачки. Уверете се сами подолу.

Вести

Децата од скопски Центар биле најчести пациенти за болести на дишните патишта, а веднаш зад нив и децата од оваа општина

Додека загадувањето во Скопје урива светски рекорди речиси незабележано поминаа резултатите од испитувањето на последиците од загадувањето на амбиентниот воздух врз здравјето децата во Скопје, објавува Мета.мк Највисока стапка на […]

Вести

Македонија во топ 10: Скопје утрово БЛЕСНА на светската мапа на најзагадени градови во светот!

Македонија и ова утро се гуши во чад, смрдеа и смог. Според мерните станици ширум земјава најзагадено е Кавадарци со 307 микрограми на метар кубен, а веднаш зад него и […]

Вести

Загаденоста руши рекорди – Куманово вчера најзагаден град во Македонија

Состојбата со загадениот воздух во Македонија и веќе подолг период е катастрофална, иако грејната сезона само што започна. Според мерните станици за квалитет на воздухот вчера најзагаден град во државата […]