Ознака: вработени

Црна хроника

Вработени во МВР делеле возачки дозволи на лица што немале положено

Поднесено е обвинение за 36 лица од кои осум вработени во МВР за злоупотреба на нивната службена положба и фалсификување службена исправа. – Пријавените службени лица вработени во Одделението за […]

Вести

Ќе се испитува дали вработените на Нефрологија имаат од британскиот сој на коронавирус, се заразиле 29 лица за два дена

Лабораторијата на МАНУ утврдува дали медицинскиот тим на Клиниката за нефрологија е заболен од британскиот сој на коронавирусот. Надлежните не ја исклучуваат оваа можност бидејќи 29 здравствени работници заболеле во […]

Издвојуваме

ФАРМАЦЕВТСКИОТ ГИГАНТ ГИ НАГРАДИ ВРАБОТЕНИТЕ СО 25.000 ДЕНАРИ: АЛКАЛОИД ДОНИРАШЕ И 1,2 МИЛИОНИ ЕВРА КОН ЗАЕДНИЦАТА ГОДИНАВА

Производите на „Алкалоид“ се дел од секојдневието на милиони луѓе во земјите каде што компанијата има воспоставено свои деловни операции. Секој производ што го носи логото на „Алкалоид“ е синоним […]

Занимливости

Милијардер на вработените им даде подарок вреден 23,5 милиони евра

Милијардерот Метју Молдинг заработи 930 милиони евра откако рипна цената на акциите во неговата компанија The Hut Group, основана во 2004 година. Во изминатите 16 години тој заработи вистинско богатство. […]

Занимливости

Македонcки газда на векот! Ги иcпpaтил cвоите 140 вpaботени на “ол-инклyзив” одмop со чapтep лет во Тypциja

Кога ќе ја читате рубриката „верувале или не“ вообичаено очекувате настани од светот, бидејќи необични и убави нешта за оваа рубрика кај нас речиси и да не се случуваат. Уште […]

Вести

Oд денеска градинките почнуваат со работа

Од денеска во градинките во Македонија ќе бидат згрижени 14.555 деца. Предучилишните установи денеска почнуваат со работа по седум месеци пауза. Работата на градинките ќе се одвива според посебни протоколи […]

Технологија

Вработените на Гугл ќе работат од дома до следното лето

Компанијата „Гугл“ одлучи нејзините вработени да работат од дома до јули следната година, објави денеска „Вол стрит журнал“. „Извршниот директор Сундар Пичаи лично ја донесе одлуката минатата недела по состанокот […]

Технологија

Дали сте знаеле дека половина од вработените во Епл немаат факултетска диплома?

Голем број студенти сметаат дека стекнувањето на факултетска диплома и задолжувањето со големи студентски кредити се единствениот начин за вработување во водечките светски компании како Епл, Гугл и Нетфликс. Меѓутоа, […]