Ознака: Грција

Регион

Грција ги блокираше албанските превозници

Албанските компании кои вршат превоз на патници на релација Албанија-Грција, во вторник изутрина одржаа протести на граничните премини Капиштица и Какавија на албанско – грчката граница. Над 30-тина автобуси од […]

Регион

Штрајк на грчките новинари поради намалени плати и откази

Грчките новинари стапија во штрајк незадоволни од намалените плати и од отказите, додека владата обвини за саботажа, поради поклопување на штрајкот со посетата на премиерот Андонис Самарас на Турција. По […]

Регион

Генералниот штрајк ја парализира Грција

 Вработените во Грција во средата започнаа 24-часовен генерален штрајк кој го парализираше сообраќајот низ целата земја, училиштата и другите образовни институции не работат, а во болниците се примаат само итни […]

Регион

Грчките власти преку судот го забранија штрајкот на државната телевизија

Синдикатот на вработените во грчката државна телевизија објави во вторникот вечерта дека ќе ја продолжи работата откако судот го прогласи за нелегален нивниот штрајк.Во вторникот грчките новинари одржуваат 24-часовен штрајк. […]

Регион

Националната банка на Грција и Eurobank создаваат најголема банкарска групација

Националната банка на Грција во понеделникот објавила дека купува 84,35 отсто од акциите во Eurobank, зделка што ќе доведе до формирањето на најголемата банкарската групација во земјата, објави интернет порталот […]

Регион

Грција ветува дека ќе ги заштити странските инвеститори по нападот на рудниците

 Министерот за јавен ред на Грција, Никос Дендиас вети во понеделникот дека ќе бидат заштитени странските инвеститори кои имаат намера да инвестираат во земјата.Оваа изјава следи еден ден по подметнувањето […]

Регион

Грција ја обвини Турција за нарушување на воздушниот простор

Два грчки борбени ловца од типот „F-16″ полетале ноќта кон вторник за пресретнување на турски воен хеликоптер кој се приближил на грчкиот остров Калимнос и ги облетал островите Имиа, Фармакониси, […]